OrangeSmile Tours Dünyanin en iyi yerleri - Seyahat Rehberi

Hırvatistan Gezisi. Seyahat Rehberi - Gezilecek Yerler, Manzaralar, Geziler ve Doğa

  Güzel doğa, yüzlerce küçük ada, yoğun ormanlar ve eski kaleler - Hırvatistan tatil için mükemmel bir ülke. Ülkenin başkenti Zagreb, çok sayıda ilgi çekici yeri olan güzel bir eski şehir. Kent 13. yüzyılda kuruldu ve birçok vesileyle Meryem Ana’nın görüntüsü ile süslenmiş Taş Kapısı gibi o zamanları hatırlatıyor. Zagreb’de ayrıca birçok kiliseler ve katedraller var. En ünlüleri St. Marcus Kilisesi ve St. Stephan Katedrali 19. yüzyılda inşa edilmiştir. PMS-prostor manufakturne slobode, şehrin en prestijli kültür merkezi olarak kabul edilir. Birkaç galeri ve sergi salonlarından oluşur. Zagrep’in diğer turistik mekanları Dolac Market, Ban Jelačić Meydanı, Tkalčićeva Caddesi ve Banski Dvori Sarayı’dır.
  Yugoslavya’daki Hırvatistan, oldukça gelişmiş bir bölgesel birimdi. Kendi topraklarında faaliyet gösteren tüm İşletmeler ve Fabrikalar kendi iş …
Devamını oku
Şifalı maden suları nedeniyle uluslararası alanda ünlü olan Naftalan beldesini ziyaret ederek ülkenin keşiflerine devam edin. Bu balneoloji tesisi sadece Avrupa’da değil, aynı zamanda Rus turistlerle de çok popüler hale geldi. Rovinj, tarihi bakış açısından çok ilginç bir yer. Kasaba, St. Euphemia Katedrali gibi 5700 metreyi bulacak yüksekliği bulunan birçok tarihi binaya ev sahipliği yapıyor. Bu Barok tarzda yapılmış harika bir yapıdır. 300 yıldan fazla bir süre için yapı, Istria’daki en uzun binadır. Birkaç önemli simge yapı Amicis Caddesi’nde bulunmaktadır - saat kulesi 18. yüzyılda inşa edilmiş, birkaç müze ve eski bir kütüphane.
Hırvatistan’ın Porec şehrinde uluslararası düzeyde birçok yer var. Önce Euprrasian Bazilikası belirtilmelidir. Bu görkemli bina 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Diğer önemli yerlere Roma tapınakları kalıntıları ve Decumanus Caddesi üzerinde bulunan Yerel Tarih ve Ekonomi Müzesi dahildir. Neptün Tapınağının kalıntıları yakınlardadır; bu dönüm noktası UNESCO Dünya Mirası Listesi listesine eklenir. www.orangesmile.com tüm hakları saklıdır.
Bölünme kasabası, Jüpiter Tapınağı ve Rönesans döneminin çeşitli katedralleri gibi birkaç ilginç cazibenin olduğu bir başka popüler turistik yer. Yolcuların, 15. yüzyılda binasının yapıldığı Venedik Belediye Binası ve Kulesi’ni ziyaret etmeleri önerilir. Doğa yerlerine gelince, Plitvice Gölleri’nden söz etmeyi başaramayız. Bu 16 muhteşem göl, çam ormanları ve çalılıklar arasında elverişli bir konumdadır. Doğal parkta birçok türde vahşi hayvan ve kuş türü bulunur. Sonunda, Krka Ulusal Parkı ziyareti sadece olumlu anıları bırakacaktır. Parkta büyük bir kanyon, şelale ve birkaç güzel ada var.

Tarih ve Eğlence

  Modern ülkenin doğumu, 7. yüzyıldır. Tam olarak bu dönemde Hırvat kabileleri Adriyatik Denizi kıyısına geldi. Sonra, burada Hırvat Krallığı kuruldu. Bölgede 400 yıl boyunca en güçlü ve en yenilmezdi. 12. yüzyılın başlangıcı, Macar İmparatorluğu’nun zamanlarıydı. 15. yüzyılda, ülke Türkiye altındaydı. Gelecek 500 yıl boyunca, ülke birden fazla savaş ve siyasi yeniden yapılanma gördü. Son siyasi çatışma Sırplar ve Hırvatlar arasındaydı. Bundan sonra Hırvatistan 1991’de bağımsızlık ilanını açıkladı.
  Balkan mutfağı Balkan yarımadası dışında yaygın olarak bilinir, ancak otantik özellikleri her bölgede öne çıkmaktadır. Hırvat mutfağı Akdeniz olarak …
Devamını oku
Eşsiz tarihi turistik yerlerin yanı sıra, ülke muhteşem plaj tatilleri için dikkat çekicidir. En güzel plajlarından biri Istria’da. Dalmaçya’da daha az büyüleyici kıyı bölgesi bulunmamaktadır. Kıyıların çoğu pitoresk çam ormanlarına yakın olduğu için Hırvatistan’ın plaj bölgeleri dikkat çekicidir. Bu tür doğal koşullar, iklimi yerel tatillerde oldukça sağlıklı kılmaktadır. Turistler, plaj rekreasyonunu birleştirebilir ve pitoresk yerler boyunca yürür.
Brac Hırvatistan’da, ülkenin tarihi şarap imalathanelerini ziyaret edebileceğiniz ve şaraphane geleneklerinin ortaya çıkışı ve gelişmesiyle ilgili birçok ilginç bilgi edinebileceğiniz ilginç şarap turlarına katılabilirsiniz. Etkinlik turizmi hayranları genellikle Şubat ayında ülkeyi ziyaret ediyor. O zaman, yıllık karnaval Dubrovnik’te düzenleniyor. Birkaç gün boyunca devam eder, bu sırada kostüm sokakları, müzik konserleri ve tiyatro gösterileri şehrin sokaklarında düzenlenir. Hırvatistan’da, festivallerin çoğu yaz aylarında düzenleniyor. Tarihi olayların hayranları, Korcula Adası’nda düzenlenen Şövalye Festivali’ni kesinlikle beğenecekler.
  Hırvatistan uzun süredir Yugoslavya’nın bir parçasıydı. Bugün, ayrı bir ülke. Yerel insanlar, Yugoslav denirse, kural olarak olumsuz tepki verirler. …
Devamını oku
Hırvatistan, zengin yemek geleneklerine sahip olduğu için, gurmeler de hayal kırıklığına uğratmayacak. Prcut olarak adlandırılan kurutulmuş etiyle dünya çapında ünlüdür. Ayrıca, Hırvatistan’da özel peynirler üretilmektedir. Yerel mutfak spesiyaliteleri hakkında bilgi almak için kendinizi ulusal restoranları ziyaret etmeyle sınırlandırmayın. Yerel çiftliklerden et lezzetlerini ve süt ürünlerini her zaman bulabileceğiniz yerel pazarlara mutlaka uğramalısınız.
Hırvatistan rehberi bölümleri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Hırvatistan’ın Şehirlerinde Fantastik Turlar ve Geziler

Referans Bilgiler
Tüm parkların haritası
Hırvatistan şehir parkları ve milli parklar
♥   Forest Park 'Brdo Soline' . Haritada   Fotoğraflar
♥   National Park 'Brijuni' . Haritada   Fotoğraflar
♥   Forest Park 'Busoler' . Haritada   Fotoğraflar
♥   Forest Park 'Dravska šuma' . Haritada   Fotoğraflar
♥   Forest Park 'Golubinjak' . Haritada   Fotoğraflar
Tüm Michelin restoranları
Hırvatistan’daki Michelin yıldızlı restoranlar
♥   Restoranı 'Mano' Zagreb. Kategori - Meats|Modern cuisine. Haritada   Fotoğraflar
♥   Restoranı 'Meneghetti' Bale. Kategori - Classic cuisine. Haritada   Fotoğraflar
♥   Restoranı 'Monte' Rovinj. Kategori - Creative. Haritada   Fotoğraflar
♥   Restoranı 'Mundoaka' Zagreb. Kategori - International. Haritada   Fotoğraflar
♥   Restoranı 'Nautika' Dubrovnik. Kategori - Classic cuisine. Haritada   Fotoğraflar
Tüm kalelerin haritası
Hırvatistan kaleleri
♥   Kalesi 'Drivenik Castle' . Haritada   Fotoğraflar
♥   Kalesi 'Dubovac Castle Croatia' . Haritada   Fotoğraflar
♥   Kalesi 'Dvigrad' . Haritada   Fotoğraflar
♥   Kalesi 'Eltz Manor Croatia' . Haritada   Fotoğraflar
♥   Kalesi 'Fortress Kastel' . Haritada   Fotoğraflar

İnceleme Serimizden Hırvatistan’ın Ünlü ve Benzersiz Yerleri

Plitvice Gölleri

Serimizden “En Fantastik 15 Doğa Oluşumu”
  Hırvatistan'da benzersiz Plitvice Gölleri Milli Parkı var. Muhteşem manzarası çok etkileyici. Rezerv, 1949 yılında kurulmuştur. Şimdi, ülkenin en büyük milli parkıdır. İsmin tahmin edebileceği gibi parkın ana özelliği kendi topraklarında bulunan güzel göllerdir. Kompleks dağlık arazide yatan havuzlar, şelale ve gizemli mağaralarla harika bir çağlayan oluştururlar.

Pitoresk göllere yalnızca yaz aylarında değil, aynı zamanda gölcükler ve şelaleler dondurulmuş ve karla kaplı kışın da hayranlıkla bakabileceğinizi not etmek önemlidir. Milli park, huş ağacından ormanlık alanlardan dolaşmaya, kuşları gözlemleyerek ve yerel faunanın diğer tipik temsilcilerini görme fırsatına sahip olan doğa tutkunlarına hitap edecek. Milli parkın muhteşem güzellikleri, uzun yıllar boyunca kalker taşlama ve eşsiz … Tümünü Oku

Aerodrom Zeljava

Serimizden “Terk Edilmiş Ünlü Askeri Üsler ve Kaleler”
  Eşsiz bir askeri tesis, Hırvatistan'da bulunan Zhelyava hava üssü. 1968 yılında Bosna-Hersek ile sınırda inşa edildi. Benzersiz yer altı hava alanının yapımı 20 yıl sürdü ve maliyeti 6 milyar dolardan fazla. Karşılaştırma için, bugünkü Sırbistan ve Hırvatistan'ın savunma harcamasının sadece iki milyar olduğu söylenebilir.

Yapım aşamasında yeraltı hava üssü Zeljava, Avrupa'daki en pahalı ve en büyük askeri projelerden biriydi. 1991'deki Yugoslav savaşı sırasında hava üssü aktif olarak kullanıldı. 1992'ye gelindiğinde Yugoslav ordusu tarafından yok edildi. Hava üssünün bir kısmının hâlâ Hırvat ordusuna ait olmasına karşın, Hırvatistan'ın askeri kompleksin yeniden inşası için herhangi bir fonları yok.

Uluslararası sınırda Zeljava iki kısma ayrıldı. Hava üssü çevresindeki alan … Tümünü Oku

Pulska Arena

Serimizden “Hala Kullanılan Antik Amfitiyatrolar ve Arenalar”
  Hırvatistan'da, en ünlü ve iyi korunmuş amfitiyatro Pula'da bulunacak. Eski anıtın yapımı kırk yılı aşkın süredir devam etmiş ve MS 68'de tamamlanmıştır. Günümüzde, tiyatro gösterileri, askeri törenler, halka açık toplantılar ve büyüleyici konserler için kalıcı bir mekan. Antik anıt bugüne kadar mükemmel bir şekilde korunmuştur. Üç Roma emri ve dört kule mucizevi bir şekilde sağ kurtuldu. Pula'daki en büyük amfitiyatro dünyada altıncı sırada yer alıyor.

Kireç taşı, dış arenaların inşası için ana yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Yükseklikleri 29.4 metredir. Başlangıçta, tiyatro 23000'e kadar izleyici kapasitesine sahip olabilir. 5. yüzyılda, gladyatör savaşları yasaklandığında, arena yavaş yavaş umutsuzluğa düştü. Tarihi anıtın sökülmesi ve yerinin değiştirilmesi için … Tümünü Oku
Tüm benzersiz geziler Hırvatistan
Ülke haritaları Hırvatistan haritaları
OrangeSmile.com'da araba kiralama Araba kiralama
Şehirler haritası Hırvatistan şehir haritası
Bölgelerin haritası Hırvatistan’da bölgelerin haritası

Dubai'deki Expo 2020 7 Milyondan Fazla Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edildi

Henüz bu etkinliği ziyaret etmediyseniz, Dubai'de otel rezervasyonu yapmak için hala zamanınız var çünkü Expo 2020 Dubai 31 Mart 2022'ye kadar sürüyor. Emirliği ziyaret edemeyen kişiler Expo 2020 web sitesinde sanal bir tur yapabilirler. Bu arada, sanal ziyaret Aralık sonunda 31.6 milyona ulaştı. Oku bunu

28.01.2023

Hırvatistan’ın Popüler Şehirlerinde Geziler

Dubrovnik
Onofrio Çeşmesi. Büyük Onofrio Çeşmesi Kazık Kapısı'nın sağında küçük bir meydanda yer almaktadır. 1438 yılında Napoliten mimar Onofrio de la Kavi tarafından yaptırılmıştır. Onofrio de la Kavi, şehrin su sistemini de öngörür. Çeşme, kentin en tanınmış anıtlarından biridir. Başlangıçta heykel ile süslenmiştir. Ancak daha sonra heykel 1667 depreminde yıkıldı. O zamandan beri sadece 16 taş maskesi kaldı. Su maskelerden dışarı akıyor. Placa'nın solundaki ilk bina, Aziz Savior Kilisesi'dir. Oradan … Devamını Oku
Zagreb
Kentin özgün bir sembolü eski füniküler; Aşağı ve Yukarı Şehir'i birbirine bağlar. 1893 yılında açılan bu füniküler, dünyadaki en kısa ve en dik; uzunluğu sadece 66 metredir. Kabinin yükseliş sırasındaki eğimi, gerçek bir dünya rekoru olan 52 derecedir. Olağandışı etkinlikleri seven herkes bu fünikülere binebilir. Kabinleri 28 yolcu için tasarlanmıştır. Bir aile gezisi için mükemmel bir yer Etnografya Müzesi olacaktır. 19. yüzyılın başlarında muhteşem bir binada yer almaktadır. Kuruluşundan bu … Devamını Oku
Zadar
En alışılmadık şehir çekiciliğinin güvenle “Deniz organı” olduğu söylenebilir. Kıyıdan görülebilir ve duyulabilir. 2005 yılında setin basamağında, deniz dalgalarının etkisi altında çok melodik ve hoş sesler veren bir boru sistemi inşa edildi. Sahildeki bu yer yerel halk arasında popüler. Birçoğu akşamları buraya müzik eşliğinde üretilen muhteşem sesleri dinlenmek ve dinlemek için geliyorlar. Daha az ilgi çekici olanı “Güneşe Tebrik” olarak adlandırılan modern anıt. Gündüz güneş … Devamını Oku
Opatija
Bir başka güzel mimari anıt ise 19. yüzyılın ortalarında ünlü aristokrat Iginio Scarpa tarafından yaptırılan Villa Angiolina'dır. Daha sonra lüks villa, dünyaca ünlü birçok ünlünün tedavi gördüğü bir sanatoryuma dönüştürüldü. Bugün, narin pembe renkli bir cepheye sahip lüks villa, Turizm Müzesi olarak faaliyet göstermektedir. Tesis gelişiminin tarihine adanmış ilginç bir sergi sunuyor. Müzede sergilenen en sıra dışı koleksiyon mayoların sergilendiği koleksiyon. Eski villayı gezdikten sonra, … Devamını Oku
Makarska
Doğa severler, başlıca cazibesi Dinarik Dağlar olan Biokovo Doğa Parkı'nı ziyaret etme şansına sahip olacaklar. Burası dünyanın ikinci en yüksek dağı. 1981'de dağ masifinin etrafında bir park kuruldu. Görkemli dağ zirvelerine ek olarak, ziyaretçiler pek çok nadir bitkiyi görebilir ve bu saldırgan olmayan dağların bir ev haline geldiği vahşi hayvanları izleyebilir. Tesiste yürümek için en güzel ve ilginç yerlerden biri St.Peter Yarımadası olacak. Ana cazibe azizi heykeli. Yarımadada, eski savunma … Devamını Oku
Osijek
Şehrin önemli dini anıtları arasında Fransisken kilisesi ve Kutsal Haç Yükseltme Manastırı bulunmaktadır. Kuruluşları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bazı tarihi verilere göre manastır, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulmuştur. Yakın zamana kadar tarihi manastır önemli bir hac merkeziydi ve birçok eşsiz dini esere ev sahipliği yapıyordu. Dini yapı, 1991-1992 düşmanlıkları sırasında ağır hasar gördü. Bazı binalar yıkıldı ve dini değerler sonsuza dek kayboldu. Manastırın restorasyonu henüz … Devamını Oku
Velika Gorica
Turopolia'nın ahşap şapelleri de şehrin kalıcı bir sembolüdür; Goritsa yakınlarında birkaç kişi hayatta kaldı. Bu minyatür şapeller tamamen ahşaptan yapılmıştır. Hepsi 17. yüzyılda inşa edildi. Mucizevi bir şekilde, bu kırılgan yapılar savaş yıllarında korunmuştur. Bazı şapellerde, dekorasyon birkaç yüz yıl sonra bile değişmeden kalır. Her şapel olağanüstü ve kendine özgü özellikleri var. Gezi sırasında, gezginler birçok ilginç dini eseri görebilecekler. Dikkate değer doğal cazibe … Devamını Oku
İstirya
Istria'nın cazibe merkezlerinin çoğu doğal kaynaklıdır. Brijuni takımadalarına yapılan geziler sırasında, bozulmamış plajları ve egzotik bitkilerin bahçeleri olan muhteşem ıssız adaları görebilirsiniz. Takımadalar, her biri kendine özgü manzaraları olan 14 küçük adadan oluşur. Limski Zaljev de dikkat çekiyor; Bu dar koy, Buz Çağı günlerinde oluşmuştur. Bugün tüm güney tarafı yaprak döken ormanlar tarafından işgal edilmiştir ve kuzey tarafı iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Tarihi ve mimari … Devamını Oku

Hırvatistan’ın Şehirleri Turistik Rehberleri Haritası

Adres veya nesne Şehir/Bölge Ülke Yarıçap içinde, km
 Aranacak turistik nesnelerin türleri
Oteller ve Araba Kiralama
Araç kiralama yerleri
0 yıldız
1 yıldız
2 yıldız
3 yıldız
4 yıldız
5 yıldız
Turistik yerler
Sanat galerileri
Kilise/Tapınaklar
Müzeler
Şatolar/Saraylar
Anıtlar
Turistik alanlar
Geziler
Gezilecek yerler
Cazibe parkları
Casino
Tiyatrolar/Sinema
Disko/Kulüpler
Parklar
Hayvanat bahçesi
Aqua parkları
Taşıma
Havaalanları
Tren istasyonları
Otobüs durakları
Metro
Parkings
Yakıt istasyonları
Limanlar
Nesne türlerinin listesini açın
Sağlık/Spor
Nesne türlerinin listesini açın
Gıda/Para
Nesne türlerinin listesini açın
Alışveriş yapmak
Nesne türlerinin listesini açın
Güzellik/Tıp
Nesne türlerinin listesini açın
Şehir hizmetleri
Nesne türlerinin listesini açın
Faydalı hizmetler
OrangeSmile.com - Güvenilir araç kiralama ve otel rezervasyon servisi saglayan online tatil rezervasyonu uzmani. Dünya çapinda 25.000'den fazla varis noktasinda 12.000 araç kiralama acentesi ve 900.000 otel yayinliyoruz.
Güvenli Baglanti
Merkez ofis:
Weegschaalstraat 3, Eindhoven
5632 CW, Hollanda
+31 40 40 150 44


Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Hakkımızda
Copyright © 2002 - OrangeSmile Tours B.V. | OrangeSmile.com | Kamer van Koophandel (KvK), The Netherlands No. 17237018