OrangeSmile Tours Dünyanin en iyi yerleri - Seyahat Rehberi

Özbekistan Gezisi. Seyahat Rehberi - Gezilecek Yerler, Manzaralar, Geziler ve Doğa

  Bu, zengin mirasıyla ve binlerce yıl önce kurulan antik kentlerle ünlü Orta Asya’nın en ilginç ülkelerinden biri. Özbekistan’da eski camileri ve minareleri, Timur döneminin eski türbanlarını ve Sovyet geçmişini hatırlatan binaları bulacaksınız.
  1. Yasadışı döviz kuru yasalar tarafından yasaklanmıştır, bu yüzden sokakta para değiştirmemek daha iyidir. Buruşuk veya kirli faturalar genellikle …
Devamını oku
Urgenç’in yakınında bulunan tarihi Khiva şehrini ziyaret ederek tarihi yerler gözlemlemeye başlayın. UNISCO Dünya Mirası Listesine, Hiva vahasının (Itchan Kala) tarihi kısmı eklenmektedir. Birçok yüzyıl önce vaha, çölün önündeki karanlıkların İran’a giden yolundaki son durağıydı. Birçok yapı kalıntılar halindedir, ancak bazıları Djuma Camii, Alla-Kulli-Han ve türbeler gibi iyi durumdadır.
Samarkand, ülkedeki en eski şehirlerden birisidir ve ana turistik yerlerinden biridir. UNESCO listesinde de mevcuttur. Kent M.Ö. 7. yüzyılda önemli ticaret yollarının kavşağında kurulmuştur. Samarkand, Timurit döneminde 14.-15. Yüzyıllarda müreffeh bir kentti, bu yüzden en ünlü simgeler o döneme aittir. Bunlar Registan Camileri, Shakhi-Zinda, Ulugh-Beg Gözlemevi, Bibi-Hanuz Camii ve Gur-Emir topluluğu. www.orangesmile.com tüm hakları saklıdır.
  Antik şehirler, güneşli plajlar ve canlandırıcı dağlar, doğu çarşısının rengi ve Özbekistan’daki eğlence çeşitliliği, genç misafirler için …
Devamını oku
Özbekistan’daki pek çok şehir, İpek Yolu üzerinde durma yeri olarak göründü. Buhara da onlardan biri. Bu, ülkenin en büyük şehirlerinden birisidir, ancak yine de tarihi mirasını korumuştur. Buhara adı kelimenin tam anlamıyla ’asil’ veya ’kutsal’ anlamına gelir ve geçmişte Orta Asya’nın en kutsal şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Şehrin eski kısmı öncelikle Lab-i-Hauz Meydanı ve çeşmeleriyle ünlüdür. Özbekistan’ın başkenti Taşkent, ülkenin kültür merkezi. Ana cazibe merkezleri arasında Kaldyrgach-bly Mozolesi, Khavendi Takhur Şeyh Türbesi, Abdülkasim Medresesi, Yunus Han Anıt Mezarı, Khazret İmamı ve Zainuddin-bobo Şeyh Türbesi bulunmaktadır.
Uzbekistan, Tashkent, Statue of Amir Timur Özenle tasarlanmış hayranlar Özbekistan’da sıkılmayacak. Ülkenin kuzeybatı kesiminde bulunan Aral Denizi ziyaret etmeleri önerilir. Göl, geçmişte dünyadaki en büyük dördüncü göldü, ancak Sovyetler Birliği sulama programlarından dolayı bölgenin eko sistemi değiştirildi. Gölü besleyen nehirler yönlendirildi ve göl daralmaya başladı. Halen, 3 küçük göldür. Yolcular, kıyılarda eski yıkık gemilerin kalıntılarını da gözlemleyebilir.
  Özbek tarzındaki eşsiz alışveriş, en zorlu turistleri bile etkileyerek geziye egzotik bir oryantal lezzet katıyor. Özbekistan’a gelindiğinde, yetenekli …
Devamını oku

Tarih ve Eğlence

  Özbekistan topraklarındaki ilk antik ülkeler MÖ 8. yüzyılda kuruldu. O zaman, birçok efsanevi şehir kuruldu. En eski şehirlerden biri Samarqand. İlk referanslar M.Ö 842’ye kadar uzanmaktadır. MÖ 4. yüzyılda Buhara kuruldu. Ülkenin tarihi, Büyük İskender’in büyük fetihleriyle yakından bağlantılıdır. 7. yüzyıl, Arap fetihlerinin bir zamanıydı. Özbekistan’ın gelişim tarihinde bir sonraki parlak gelgit, 14. yüzyılda Timur’un büyük fetihleriyle bağlantılıdır. Rejimi altında birçok önemli askeri kampanya kuruldu. Eski ülkenin toprakları önemli ölçüde uzatıldı.
Tashkent 18. yüzyılın başlarında, ülkenin toprakları, 1876’ya kadar var olan Kokan Hanlığı’nı içeriyordu. Sonuç olarak, birkaç bağımsız emirliğe ve hanlığa ayrıldı. Rus İmparatorluğu’nun genişlemesi sonucu neredeyse hepsi dağıldı. Özbekistan, SSCB’nin çöküşünden sonra 1991’de bağımsız hale geldi. Ülkenin karmaşık ve çok yönlü tarihi, kültürünü eşsiz kılıyordu. Bazı Özbek şehirlerinin yaşı 2,5 binden fazladır.
Özbekistan rehberi bölümleri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Özbekistan Şehirlerinde Fantastik Turlar ve Geziler

İnceleme Serimizden Özbekistan Ünlü ve Benzersiz Yerleri

Muruntau Madeni

Serimizden “Altına Hücum Zamanlarını Anımsatan Ünlü Altın Madenleri ”
  Dünyadaki en ünlü altın madenlerden biri, Özbekistan'da bulunan Muruntau madenidir. Bu en değerli yatırmanın sahibi Navoy Madencilik ve Metalurjik Kombine. Yılda 1800000 ons altın çıkarılır. Kyzylkum çölünün kuzey kesiminde aynı dağlık bölgenin topraklarında çok değerli bir mevduat Muruntau var.

Altın üretimi açısından, bu depozito efsanevi Endonezya Grasburn madeninin ikinci sırasıdır. Sahanın tam gelişimi için dünyanın en büyük ocağı yaratılmıştır. Uzunluğu 3500 metre, genişliği 2700 metre kadardır. Gezegendeki en büyük taş ocağının derinliği 430 metredir. Depozitoların keşfi 1958'de gerçekleşti ve 1961'den beri ticari altın madenciliği yapıldı.

Muruntau'nun sanayi bölgesinin açılmasının ardından, aynı adı taşıyan bir kasaba, onun sakinlerinin önemli bir kısmı madende … Tümünü Oku
OrangeSmile.com'da araba kiralama Araba kiralama
Şehirler haritası Özbekistan şehir haritası

Malezya, Tam Aşılı Yolcular için Sınırlarını Yeniden Açma Planlarını Açıkladı

Bu ayın sonundan itibaren, tam aşılı gezginler Singapur ve Malezya arasında hareket edebilecek, ancak bir otelde karantina veya evde kalma notu yerine COVID-19 testleri yaptırmaları gerekiyor. Singapur – Kuala Lumpur destinasyonunun dünyanın en yoğun yolcu rotaları arasında olduğu bilindiği için rota seçimi rastgele değil. 2018 yılında, rota yılda 30.000 uçuşa ulaştı. Oku bunu

29.11.2021
OrangeSmile.com - Güvenilir araç kiralama ve otel rezervasyon servisi saglayan online tatil rezervasyonu uzmani. Dünya çapinda 25.000'den fazla varis noktasinda 12.000 araç kiralama acentesi ve 900.000 otel yayinliyoruz.
Güvenli Baglanti
Merkez ofis:
Weegschaalstraat 3, Eindhoven
5632 CW, Hollanda
+31 40 40 150 44


Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Hakkımızda
Copyright © 2002 - OrangeSmile Tours B.V. | OrangeSmile.com | Kamer van Koophandel (KvK), The Netherlands No. 17237018