OrangeSmile Tours Dünyanin en iyi yerleri - Seyahat Rehberi
Özbekistan

Özbekistan Doğası - Aktif Dinlenme için Milli Parklar ve Sit Alanları

  Özbekistan Orta Asya’nın kalbi, Amu Darya ve Syr Darya’nın iç bölgelerinde çok geniş bir alana yayılmıştır. Ülkenin doğal çeşitliliği organik olarak birleştirilen Ovaları ve Dağ manzaralarına sahiptir. Ovalar antik Ustyurt platosu, nehir deltası ve Kyzylkum Çölü ile temsil edilir. Dağ kabartması Tien-Shan ve Gissar-Alai dağlarından oluşmuştur. Bölgenin eşsiz doğası Göller ve Şelaleler, Kanyonlar ve Dağ Zirveleri, Steppes ve Çöller, Doğa Rezervleri ve Milli Parklar birleştirir. Özbekistan kuru yazlar ve soğuk, soğuk kışları ile keskin bir karasal iklime sahiptir. Bu güneşli ülkenin pitoresk ve çok yönlü doğası, tüm ihtişamıyla turistlere açıktır ve ziyaret için çeşitli cazibe merkezleri sunar.
  Özbek tarzındaki eşsiz alışveriş, en zorlu turistleri bile etkileyerek geziye egzotik bir oryantal lezzet katıyor. Özbekistan’a gelindiğinde, yetenekli …
Devamını oku
Özbekistan’ın en önemli doğal hazinesi Fergana Vadisi’dir. Tien Shan Dağları ile çevrili olan bölge, iki nehir - Syr Darya ve Naryn - tarafından geçmektedir. Sebzeler ve meyveler verimli topraklarda yetiştirilir. Vadinin çayırları meralar tarafından işgal edilmiştir. Bugün, çiçek açan genişlikler arasında, antik sur kalıntıları ve geçmişin medeniyetlerinin kalıntıları vardır. Vadinin canlı doğasının tam tersi, dünyanın en kapsamlı ormanlarından biri olan Kyzylkum Çölü. Çölün manzaraları tuz gölleri ve eski karavanların yolları ile kaplıdır.
Nurata Şehri yakınlarındaki Çölde, pitoresk göl Aydarkul var. Yapay olarak yaratılmış bir rezervuarda nadir bulunanlar da dahil olmak üzere burada 100’den fazla hayvan türü vardır. Gölün suları balık tutmak için mükemmel bir yerdir. Nurata’nın doğal cazibe merkezlerinden biri, Orta Asya ülkelerinden Müslümanların dini ibadet yeri olan Chashma’nın kutsal kaynağıdır. Efsaneye göre, ilkbaharda, düşmüş bir göktaşıyla krater oluşturuldu. Yerel sakinler, suyun iyileştirici ve yatıştırıcı özelliklerine inanırlar. Karatau Dağları’nın güney yamacında, en güzel yolu Sarmısa-saymaktadır. Kayalık yüzeyindeki bitkilerin zümrüt yeşili arasında, birçok mağara sanatı bulabilirsiniz. www.orangesmile.com tüm hakları saklıdır.
  Özbekistan’da her yıl şenlikli kutlama ve festivallerle doludur. Ana devlet etkinliği, Eylül ayının ilk günü kutlanan Özbekistan Cumhuriyeti’nin …
Devamını oku
Özbekistan’da çeşitli rezervler ve milli parklar bulunmaktadır. En eski rezervlerden biri, Tien-Shan’in batı bölgesindeki Chatkal sırtında bulunan Chatkal Rezervidir. Orta tepe bölgeleri ve sırtlarla çevrili dev bir dağ çukurundan oluşur. Rezerv bu bölgelerin flora ve faunasının eşsiz dünyasını korumak için 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Zarafshan Nehri’nin nehir yatağının orta kesimi ile Tacikistan sınırı arasındaki Semerkand bölgesinde, nehir vadisinin tugai ormanlarının biyolojik çeşitliliğini korumak için 20. yüzyılın ikinci yarısında yaratılan Zarafshan Rezervi bulunuyor. Tufu bölgesi, yüksek sıcaklıklarda ve bol nemde yetişebilen ağaç, çalı ve otlarla temsil edilir. Bir çok böcek, yumuşakça, sürüngen, amfibi, kuş ve memeli türü rezerv içerisine kaydedilir.
Samarkand Aral-Paygambar adası ve Kugitangtau Sırtı’nın doğu yamacındaki topraklar, Tugai vadilerinin ve nadir Buhara geyiğinin doğal popülasyonunun ekolojik sistemini korumak için inşa edilen Surkhan Rezervi tarafından işgal edilmiştir. Türkistan’ın kuzey yamaçlarında yer alan Zaaminsky Milli Parkı, o zamandan beri yerli halk ve Eko turistler için gözde bir tatil yeri haline gelmiştir. Rezervde birkaç sanatoryum ve kamp alanı var. Yaz aylarında, turistler bozulmamış doğadan, saf dağ havasından ve archa çiçeklerinin kokusundan zevk almak için buraya geliyorlar. Parkta yürüyüş ve binicilik gezileri de organize edilmektedir. Burada yaklaşık 700 yıllık bir çift namlulu ceviz ağacı, bir şelale, şifalı bir bahar, derin kanyonlar, antik kalelerin kalıntıları ve Çin gümüş madenleri görebilirsiniz.
  Bu, zengin mirasıyla ve binlerce yıl önce kurulan antik kentlerle ünlü Orta Asya’nın en ilginç ülkelerinden biri. Özbekistan’da eski camileri ve …
Devamını oku
Ugam-Chatkal Milli Parkı sınırları içerisinde, nadir ve nesli tükenmekte olan flora ve fauna türleri üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Bugün, parkta yetişen genç ağaçlar arasında elma, dağ badem, köpek-gül ve archa çiçekleri bulunmaktadır. Alınan önlemler, ayı ve yaban domuzu popülasyonunu arttırmaya yardımcı oldu. Dağlık bölgelerde kar leoparları bulacaksınız. Park ziyaretler için turistlere açıktır. İlkbaharda, yüzlerce bitki türünün çiçeklenme döneminde özellikle iyidir. Charvak rezervuarının kıyısında bir turizm altyapısı kuruldu. Çocuk kampları, modern oteller ve plajları içerir. Park ayrıca popüler bir kayak merkezi, birçok yürüyüş parkuru, at ve bisiklet sürmek ve Dağ Nehirleri’nde rafting için fırsatlar sunmaktadır.
Özbekistan rehberi bölümleri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Özbekistan Şehirlerinde Fantastik Turlar ve Geziler

Referans Bilgiler
Tüm parkların haritası
Özbekistan şehir parkları ve milli parklar
♥   National Park 'Ugam-Chatkal' . Haritada   Fotoğraflar
OrangeSmile.com'da araba kiralama Araba kiralama
Şehirler haritası Özbekistan şehir haritası

İzlanda Aşılı Turistler İçin Kapılarını Açmak İstiyor

Başlangıçta, yalnızca AB / AEA bölgesinden gelen turistler herhangi bir test veya karantina olmaksızın İzlanda'ya basit giriş için uyguntu. Ancak bugün herkes başvurabilir ve aşı kanıtı sağlayabilir. Aşının Avrupa Tıp Kurumu tarafından onaylanması gerektiğini unutmayın. Tüm gereksinimler İzlanda Baş Epidemiyoloğu tarafından sağlanan kılavuzda bulunabilir. Aşı WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanırsa, bu uluslararası sertifika (Uluslararası Aşılama Sertifikası veya Carte Jaune / Sarı Kart) İzlanda hükümeti tarafından da kabul edilir. Oku bunu

18.06.2021

Özbekistan Fotoğraf Galerisi

OrangeSmile.com - Güvenilir araç kiralama ve otel rezervasyon servisi saglayan online tatil rezervasyonu uzmani. Dünya çapinda 25.000'den fazla varis noktasinda 12.000 araç kiralama acentesi ve 900.000 otel yayinliyoruz.
Güvenli Baglanti
Merkez ofis:
Weegschaalstraat 3, Eindhoven
5632 CW, Hollanda
+31 40 40 150 44


Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Hakkımızda
Copyright © 2002 - OrangeSmile Tours B.V. | OrangeSmile.com | Kamer van Koophandel (KvK), The Netherlands No. 17237018