OrangeSmile Tours Dünyanin en iyi yerleri - Seyahat Rehberi
Özbekistan

Özbekistan Milli Gelenekleri. Alışkanlıklar, Düşünce Yapısı ve Yaşam Tarzı

  Özbekistan, gezegendeki en eski etnoslardan birinin yaşadığı bir ülkedir. Zengin tarihi, mevcut yerel nüfusun yaşam tarzının özel lezzetini tanımlamıştır. Özbek ulusal karakterinin oluşumu Müslüman geleneklerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. Devlet dini, beş günlük evrensel “namaz” ve ramazan ayının oruç gününde günlük olarak gözlemlenmeyi gerektirir. İslami gelenekler ve antik büyülü ritüeller, Uzbeks’in sosyal ve gündelik yaşamı ile ilgili çeşitli ritüellerle iç içedir. Buna rağmen, Uzbeks’in fanatik inançlı olduğu söylenemez. Onlar laik şeylere yabancı değiller. Böylece, diğer inançların temsilcilerine hoşgörü gösterirler.
  Bu, zengin mirasıyla ve binlerce yıl önce kurulan antik kentlerle ünlü Orta Asya’nın en ilginç ülkelerinden biri. Özbekistan’da eski camileri ve …
Devamını oku
Özbekistan’daki sosyal yapının geleneksel özelliği “mahalla” dır. Akrabaları ve aynı çevrede yaşayan insanları içeren bir mahalle topluluğudur. Karşılıklı yardım ilkeleri, derneklerinin merkezinde yer alır. “Mahalla” genellikle bir köyün tamamını ya da yerleşimini işgal eder. Özbek ailesinde, kocanın ve babanın evin başı olarak otorite sağlayan, daha yaşlı olanlara saygı ve itaat sağlayan sıkı bir hiyerarşi vardır. Hala erken evliliklerle karşılaşacaksınız ama son zamanlarda oldukça nadir oldular. Herhangi bir ailede çocuklara karşı sevgi ve bakım gösterilir.
Özbekistan’ın güvenilir gümrüklerinden biri de yerel nüfusun misafirperverliğidir. Konuk alma sanatı Özbek toplumunda oldukça değerlidir ve açık kurallara sahiptir. Ziyaretçiler evin girişinde karşılanmaktadır. Herkes hoş karşılanır, ondan sonra en son haberler ve olaylar hakkında birbirlerini sorgularlar. Uzbeks birbiriyle iletişim kurmayı sever. Konuşma her zaman basit ve demokratik bir şekilde yapılır. Yerel halkın çeşitli konulardaki konuşmaları için en sevdiği yer, chaikhana’dır. Hem dostça toplantılar hem de iş görüşmeleri burada yapılır. www.orangesmile.com tüm hakları saklıdır.
  Özbek mutfağının yüzyıllar boyunca yüzlerce yemeği vardır. Her mutfak için tarifin bölgeye bağlı olarak kendine özgü özellikleri vardır. Kuzey bölgelerinin …
Devamını oku
Özbek’in yemek yeme davetiyesini reddetmek kabul edilemez. Uzbeks, çocuklar için hediyeler ve tatlılarla birbirlerini ziyaret ediyor. Gecikme ev sahibi için saygısız olarak kabul edildiğinde zamanında olmak önemlidir. Ayakkabılarını evin girişinde çıkarmalısın. “Dastarkhan” yemek masası genellikle merkezi odada veya avluda yer almaktadır. Yemek çay içmeye başlar ve onunla biter. Konuk ev sahipleri için ne kadar pahalıysa, o kadar az çay döküyorlar. Bir başka çay turu için ev sahiplerine sık sık başvurulan ev için saygı gösterir. Beklenmeyen ve istenmeyen bir konuk için ağzına kadar dolu tek bir bardak dökülür. Özbek çayı içme, yabancılar tarafından bile görülmesi gereken çeşitli gümrüklerle ilişkilidir.
Samarkand Uzbeks oldukça açık ve dost canlısı insanlardır ve bu nedenle yabancılarla tanışırken el sıkışmalarını yapmaları yaygındır (sadece erkekler). El sıkışırken arkadaşlar birbirlerinin sağlıklarını ve hayattaki en son değişiklikleri sorguluyorlar. Kadınlar kibar bir yay ile ve sağ eliyle kalbe getirilir. Görünüş açısından Özbekistan’ın çok sıkı kısıtlamaları yoktur. Ancak, dini önem taşıyan yerleri ziyaret etmek bir soru ise, çok kısa ve ifşa elbiseler kabul edilmez. Uzbeks’in sıradan gardıropu nadiren şort veya kısa elbiseler içerir. Kırsal bölgelerdeki insanlar özellikle nasıl giyinecekleri konusunda muhafazakâr görüşlere sahipler.
  Özbekistan antik doğu bölgesinde yer alan bir ülkedir. Bu toprağın uzun tarihi, ülkenin en zengin kültürel mirasına oturtulmuş ve neredeyse el değmemiş kaleler, …
Devamını oku
Özbekistan sakinleri yaklaşmakta olan bir çatışma durumunda bile kibar olmaya devam ediyor. Onların zihniyetlerinin bu özelliği tarihsel bir kökene sahiptir: Uzbeks uzun süredir alıcıyı suçlamak için uğraşan tüccarlardır. Özbekistan’da, reddetme asla doğrudan yapılmaz. Çok çeşitli taleplere verilen geleneksel cevap, “tamam” anlamına gelen “mayıs mayıs”. Bu şekilde, sözün ne zaman yerine getirileceğini tahmin etmek imkansızdır. Özbekler çalışmalarında, karar vermede veya vaatlerin yerine getirilmesinde acele etmekten hoşlanmazlar. Bir anlaşmayı yerine getiremeyen Özbek, söz konusu anlaşmazlığı diğer tarafa zarar vermeden tüm yollarla çözmeye çalışacaktır.
Özbekistan rehberi bölümleri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Özbekistan Şehirlerinde Fantastik Turlar ve Geziler

OrangeSmile.com'da araba kiralama Araba kiralama
Şehirler haritası Özbekistan şehir haritası

Hilton, Kyoto'da üçüncü lüks otel inşa ediyor

Proje organizatörleri, yeni Kyoto otelinin hem iş hem de eğlence için mükemmel olduğunu belirtiyor. Hatırlatmak gerekirse, Roku Kyoto otelinin açılışı 2021 yılında şehirde gerçekleşti. Lüks otel aynı zamanda enfes atmosferi ve hizmet çeşitliliği ile de konuklarını şaşırtmayı bırakmıyor. Kinkaku-ji Tapınağı gibi ünlü cazibe merkezlerine yakındır ve Shozan Resort Kyoto Pavilion otele kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Oku bunu

28.01.2023

Fotoğraflarla Özbekistan Ünlü Yerleri

OrangeSmile.com - Güvenilir araç kiralama ve otel rezervasyon servisi saglayan online tatil rezervasyonu uzmani. Dünya çapinda 25.000'den fazla varis noktasinda 12.000 araç kiralama acentesi ve 900.000 otel yayinliyoruz.
Güvenli Baglanti
Merkez ofis:
Weegschaalstraat 3, Eindhoven
5632 CW, Hollanda
+31 40 40 150 44


Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Hakkımızda
Copyright © 2002 - OrangeSmile Tours B.V. | OrangeSmile.com | Kamer van Koophandel (KvK), The Netherlands No. 17237018