OrangeSmile Tours Dünyanin en iyi yerleri - Seyahat Rehberi
İrlanda

İrlanda’da kültürel gezi. Neleri ziyaret etmeli - müzeler, tapınaklar, kaleler ve saraylar

Ross Castle, Killarney National Park, Kerry   İrlanda, gezi turları için en popüler ülkelerden biridir. Ülkede düşünülemez bir sayıdaki tarihi yerler var. Başkenti Dublin, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. İrlanda’nın hemen hemen tüm ilçeleri eski kaleleri korudu. Bunlar Kloten, Bunratty, Donsoghlai, Carrickfergus, Clonony, Blarney ve Cashel kaya kale. Bazıları, turistler arasında çok popüler olan birinci sınıf otellere dönüştü. Vikinglerin koltukları ve kaleleri daha da eski. 10. yüzyılda Vikingler tarafından inşa edilen şehirlerden biri Waterford’dur. İrlanda’nın güney doğusundadır.
  İrlanda, konuklarına alışveriş için geniş imkanlar sunmaktadır. Geleneksel Avrupa markaları ve yerel otantik eşyalarla eşya satın alabilirsiniz. İrlanda yüksek …
Devamını oku
Ülkenin ana hükümet binası Dublin Kalesi’dir. Kral John Lackland, Norman saldırısından sonra onu inşa etmeyi emretti. Günümüzde Dublin Kalesi, ilk devletlerin bir araya geldiği konferanslar ve toplantılar için kullanılmaktadır. Kalede hükümet toplantısı yoksa, turistlerin ziyaret etmesine izin verilir. Tipperary ilçesinin kalbi Cair’in kalesidir. Yapı, 12. yüzyılda inşa edilmiş olmasına rağmen iyi korunmuştur. Çok muhteşem bir minyatür görebileceğiniz bir müze olan Cair Kalesi’ni çekiyorsunuz. Bin kişilik asker figürlerinden oluşuyor. Chester Beatty’nin kütüphanesi ve müzesi, dünyanın her yerinden farklı dönemlerden binlerce el yazması sergiliyor. 8. yüzyılda Kuran’ın elyazmaları da burada sergilenmektedir.
Cashel Kalesi, Munster’in yönetici ailesinin ikametgahıydı. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Kuruluşundan yüz yıl sonra efsanevi Aziz Patrick orada vaaz etti. Cromwell istilası sırasında, kaleler İrlandalı’nın iradiz dili sembolü haline geldi. Şimdi, yerinde birçok konut ve ofis binası görebilirsiniz. Dublin, İrlanda’nın en büyük tapınağı olan St. Patrick’s Cathedral ile övünebilir. Katedralin başkanlarından biri, Gulliver’s Travels’ın ünlü yaratıcısı Jonathan Swift idi. Katolik ve Anglikan başpiskoposlarının merkezi Mesih Katedralidir. 1031’de kuruldu. Böyle bir yapı için olağanüstü bir yaş. www.orangesmile.com tüm hakları saklıdır.
  İrlanda’nın en ünlü tatil yeri Aziz Patrick Günü’dür. Her yıl 17 Mart’ta sadece İrlanda’da değil tüm dünyada kutlanmaktadır. Aziz …
Devamını oku
En güzel Dublin bitki bahçesi 25 hektardır. Aynı şehir merkezindeki konumu nedeniyle Dublin’in Yeşil Kalbi olarak da bilinir. Dünyada 20 binden fazla bitki toplanmıştır. Bunratty Castle, İrlanda’nın gerçek bir hazinesi ve ülkenin başlıca turistik yerlerinden biridir. Kalenin surları mükemmel bir şekilde korunmuştur. 15. yüzyılın çevresi de orada yaşıyordu. Dublin, Guinness Storehouse, İrlanda Ulusal Denizcilik Müzesi, Dublin Müzesi ve Ulusal Leprikon Müzesi gibi birçok inanılmaz müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Dublin Müzesinde, ülkenin konukları ülkenin tarihine dalabilir. İrlanda’daki bira kültürüyle tanışmak, Guinness Deposunda bekliyor.
Kinvara Galway Ireland En dikkat çekici binalardan biri, Tudor ailesinin ikametgahı olan Clonony Kalesi. Pitoresk bahçelerle çevrili on beş metrelik bir kule ve bir hendek şaşırtıcı. Kale, menteşeli boşluklar, sarmal bir merdiven ve bir avlu içeren askeri mühendislik unsurlarını elinde tutuyor. 5. yüzyılda Saint Patrick, İrlandalıları Hıristiyanlığa dikti. O zamandan beri, çok sayıda manastır inşa edildi. Mellifont Manastırı, Drogheda kentinin yakınındaki Mattock Nehri tarafından bulunur. Ünlü Kell Abbey, Dublin’e arabayla sadece bir saat uzaklıktadır. 1592’de Kraliçe Elizabeth, Trinity College’ın inşasını emrediyorum. Bu en eski İrlandalı üniversite. Mezunları Oscar Wilde, Samuel Beckett ve Jonathan Swift gibi ünlü yazarlardı. 16. yüzyılın kompleksi şimdi mükemmel durumda. Arnavut kaldırımlı meydanlar ve şaşırtıcı üniversite kampüsü var. 8. yüzyılda yazılmış ve dünyanın en eski el yazmalarından biri olarak kabul edilen Kells Kitabı Trinity Kütüphanesi’nde saklanır.
İrlanda rehberi bölümleri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

İrlanda’nın Şehirlerinde Fantastik Turlar ve Geziler

Referans Bilgiler
Tüm sanat müzelerinin haritası
İrlanda sanat galerileri
♥   Sanat Müzesi 'Hugh Lane Municipal Gallery' Dublin. Haritada   Fotoğraflar
♥   Sanat Müzesi 'Irish Museum of Modern Art' Dublin. Haritada   Fotoğraflar
♥   Sanat Müzesi 'National Gallery of Ireland' Dublin. Haritada   Fotoğraflar

İrlanda’nın Rekorlara Layık Olağanüstü Yerleri

Newgrange

Serimizden “Dünyanın Ayakta Kalmış En Yaşlı Anıtları”
  İrlanda'da bulunan benzersiz Newgrange crypt, dünyanın en eski anıtlarından biridir. M.Ö. 2.500 yıl öncesine kadar inşa edilmiştir. Antik koridor Dublin'den uzakta değil, yüksekliği 13.5 metredir. Höyüğün çapı oldukça etkileyici ve 85 metreye ulaşıyor.

Dikkat çeken mimari, etkileyici figür ile değil, aynı zamanda benzersiz iç yapı ile de sürprizler yaşıyor. Mezar odasına giden koridorun uzunluğu, 40 ton ağırlığındaki dev taş monolitlerden oluşan 19 metre uzunluğundadır. Arkeologlar kazı araştırmasında eski mezar aksesuarlarını keşfettiler. Bazı monolitler üzerinde bugün hala korunmuş kesme kalıplarını görebilirsiniz.

Mezarlığın ayrıntılı araştırması, tünelinin kış gündönümü günündeki güneş doğusunun tam yerine yönlendirildiğini gösterdi. Mezarlığın girişinin üstünde, … Tümünü Oku
Tüm benzersiz geziler İrlanda
Ülke haritaları İrlanda haritaları
OrangeSmile.com'da araba kiralama Araba kiralama
Şehirler haritası İrlanda şehir haritası
Tüm ilgi çekici yerlerin haritası İrlanda gezi haritası

2022'de 9 Yeni Otel Açmayı Tercih Etti

Eylül 2022'de Oslo'daki Sommerro oteli, özenle restore edilmiş 1930'lardan kalma Art Deco binasında hizmet vermeye başlayacak. Bu bina, Norveç başkentinin tarihi bir mahallesi olan Frogner'in gerçek bir simgesidir. Milyonlarca dolarlık bir yenileme, Norveç'teki en büyük koruma projesini özenle, 56 rezidans dahil 231 odalı modern bir otele dönüştürdü. Preferred, 2022'de New York'ta The Wall Street Hotel, Singer Island'da (Florida, ABD) Amrit Ocean Resort & Residences, Zanzibar'da TOA Hotel & Spa, Washington'da Pendry otel ve Pendry Park City olmak üzere beş otel daha açacak. Utah'ta bir otel. Oku bunu

14.06.2024

İrlanda’nın En İyi Kültürel Yerleri: Anıtlar, tiyatrolar ve kiliseler

Christ Church Cathedral, Dublin

Haritada konum     İlginç bilgiler:
»   Christ Church Cathedral, şehrin tarihi kesiminde yer alan Dublin'in ana katedralidir.
»  Üç eski katedralden biri.
»  Tapınak, Viking kralı Sitrig Silkenberd tarafından 1031 yılında Dublin Donat'ın başpiskoposu için kuruldu.
»  1487 yılında Kral Edward VI olarak Lambert Simnel'in taç giyme töreni düzenlendi; bir zamanlar başarısız olarak İngiltere Kralı'nı devirmeye çalıştı.
»  Katedral kriptosu, Dublin'deki en eski yapıdadır. Mesih Kilisesi, el yazmaları, çadır, şamdanlar ve diğer eserler hazineleri içerir.
»  Katedralin altındaki muazzam mezar, 1860 yılında organda bulduğu mumyalanmış bir fare ve kedi ile aynı eserleri barındırıyor.

Dublin Kalesi, Dublin

Haritada konum     İlginç bilgiler:
»   Dublin Kalesi, Dublin'deki binaların ana hükümet kompleksidir; geçmişte İrlanda'da İngilizlerin ana karakoluydu.
»  Başlangıçta şehrin sur takviyesi olarak oluşturulmuş olan kale, tarih boyunca çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Kralın ikametgahıydı; kale Parlamentosu ve mahkemeleri barındırıyordu.
»  1922 yılından bu yana Dublin Kalesi 10 yıldır bir mahkeme kompleksi olarak hizmet etti ve 1930'da orada İrlanda Cumhurbaşkanı'nın açılış kararı alındı.
»  1938'de kale ilk İrlanda Cumhurbaşkanı Douglas Hyde'nin ikamet yerinde bulundu.
»  Şu anda, kale, yabancı devlet başkanlarının yanı sıra ulusal tatillerde yabancı delegasyonlar ve ziyafetler düzenliyor; Kalenin zindanları konser için kullanılıyor.
»  Dublin Kalesi, halka açık törenler hariç olmak üzere, halka açıktır.

Dublin Yazarlar Müzesi, Dublin

Haritada konum     İlginç bilgiler:
»   Dublin Yazarlar Müzesi, fuar, kütüphane, galeri ve idarenin bulunduğu 18. yüzyıl binasında yer almaktadır.
»  Müzenin binasının uzantısı birinci katta bir kafe ve bir kitapevi, üst katlarda sergi ve ders salonları barındırıyor.
»  İrlanda Yazarlar Merkezi sonraki binada. Her iki binanın bodrum katında da Birinci Bölüm restoranı bulunmaktadır.
»  Müze, İrlanda edebiyatına halkın ilgisini çekmek için kuruldu. James Joyce, George Bernard Shaw, William Butler Yeats ve Patrick Pierce gibi bireysel yazarlara ayrılmış müze sergilerini tamamlayan ülke çapında bir merkez olarak hareket eder.
»  Müze, uluslararası üne sahip ve yerel Dublin yazarlarının eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Museum of Modern Art, Dublin

Haritada konum     İlginç bilgiler:
»   İrlandalı Modern Sanatlar Müzesi, 17. yüzyılda inşa edilen Kraliyet Hastanesi'nin eski binasında 1991 yılında açılmıştır.
»  Modern Sanatlar Müzesi, İrlanda'nın en güzel binalarından biridir.
»  Dönüşüm sırasında müzenin ihtiyaçları için cam merdivenler ve alüminyum korkuluklar yapılmıştır. Alanı sergilere göre aydınlatılmıştır.
»  Müze, geçici sergiler düzenlemekte, tiyatro gösterileri düzenlenmekte, konserler ve diğer kültürel etkinlikler düzenlemektedir.
»  Park, çayır ve ortaçağ gömü de müze kompleksine dahildir.

İrlanda Ulusal Müzesi, Dublin

Haritada konum     İlginç bilgiler:
»   İrlanda Ulusal Müzesi, Dublin'in merkezinde yer almaktadır. Müze, İrlanda sanatında, kültüründe ve doğal tarihinde uzmanlaşmıştır.
»  Ulusal Müze'nin zengin bir koleksiyonu tarih öncesi altın takılar, Kelt kıyafetleri, çok sayıda erken Hıristiyan takı ve kalıntılar, metal dövme ve daha fazlasını içerir.
»  Müzede Clonycawan'da bulunan Demir Çağı'ndaki iyi korunmuş bir ceset olan Clonycawan Man görülebiliyor. Eski boyun yüksekliği 1.57 cm'dir.
»  Etnografik müze koleksiyonları dünyanın en uzak köşelerinde toplandı: Polinezya, Güney Amerika, Batı Afrika vb. Uygulanan sanat ve tarih koleksiyonları, son iki bin yılda ülkenin kültürü ve halkı hakkında bize bilgi veriyor.

St Patrick Cathedral, Dublin

Haritada konum     İlginç bilgiler:
»   Aziz Patrick Katedrali, İrlanda'nın en büyük katedralidir.
»  Tarih boyunca, bu tapınak daima İrlandalı kültürle kopmaz bir biçimde ilişkilendirilmiştir. Ünlü yazar ve satirist olan Jonathan Swift, 1713-1745 yılları arasında katedralin dekanıydı; Ünlü vaazlarının çoğunu ve 'İrlandalı kanalları' onun dekanlarında yazılmıştır.
»  1783-1771 yılları arasında şövalyeler Katedral'de takdir edildi. Şövalyelik verenlerinin amblemlerini katedral hala görebilir.
»  Katedral birçok kamuya ve ulusal törene ev sahipliği yapmaktadır. Her kasımda Hatırlatma Günü vardır; törene İrlanda Cumhurbaşkanı katılır.
»  Katedral iki İrlandalı cumhurbaşkanının mezar sitesidir; 1949'da Douglas Hyde ve 1974'te Erskine Childers.
»  2006'da katedral, siyasi sığınma hakkı elde etmek isteyen 18 Afgan mülteciyi alıp birkaç günlüğüne barındırdı.

İrlanda Popüler Şehirlerinde Kültür ve Anıtlar

Dublin
Kalenin toprakları da kesinlikle görülmeye değer eski Gotik, En Kutsal Üçlü kiliselerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin dini alanlarından bahsetmişken, İrlanda'daki türünün en büyük binası olduğundan Aziz Patrick Kilisesi'nden bahsetmekte başarısız olacağız. Kilisenin açılışı 13. yüzyılın ilk yarısında gerçekleşti. Uzun tarihi boyunca kilise tekrar tekrar tahrip edildi ve yeniden inşa edildi. İlk kiliseden sağ kalan binaların tek unsuru, eski şapelin üstünde yer alan bir yazı tipidir. Kilise, … Devamını Oku
Galway
Bir başka kayda değer ortaçağ yapısı beş yüz yıldan uzun süredir 'Lynch Kalesi' dir. Geçmişi boyunca sürekli olarak statüsünü değiştirdi. Kale uzun bir süre hapishane olarak hizmet vermişti ve günümüzde önde gelen ortaçağ binası şehrin bankalarından biri tarafından işgal edildi. Lynch'in Kalesi, Galway'in en görkemli Gotik tarzdaki mimari anıtlarından biri olarak kabul edilir. Aslında zengin bir İrlanda hanedanına aitti, ama bugün herkes zengin iç dekorasyonunu takdir etmek için kalenin zemin katını … Devamını Oku
Killarney
Eski kaleye doğru yürüdükten sonra ziyaretçiler bölgeyi görmeye ve Lough Leane kıyılarına inmeye davet edilecekler - bu yerler ihtişamlarıyla dikkat çekecekler. Gölün ortasındaki Innisfallen Adası gezileri oldukça popülerdir. Adada, Muckross Friary Manastırı'nın kalıntıları da dahil olmak üzere bir dizi önemli tarihi mekan bulunmaktadır. Bu bina 15. yüzyılda da inşa edilmiştir, ancak inşaatın sadece küçük bir kısmı bu güne kadar kalmıştır. 1855 yılında kurulan Aziz Mary Kilisesi, çarpıcı bir … Devamını Oku

İrlanda’nın Kültürel ve Tarihi Yerler Haritası

Adres veya nesne Şehir/Bölge Ülke Yarıçap içinde, km
 Aranacak turistik nesnelerin türleri
Oteller ve Araba Kiralama
Araç kiralama yerleri
0 yıldız
1 yıldız
2 yıldız
3 yıldız
4 yıldız
5 yıldız
Turistik yerler
Sanat galerileri
Kilise/Tapınaklar
Müzeler
Şatolar/Saraylar
Anıtlar
Turistik alanlar
Geziler
Gezilecek yerler
Cazibe parkları
Casino
Tiyatrolar/Sinema
Disko/Kulüpler
Parklar
Hayvanat bahçesi
Aqua parkları
Taşıma
Havaalanları
Tren istasyonları
Otobüs durakları
Metro
Parkings
Yakıt istasyonları
Limanlar
Nesne türlerinin listesini açın
Sağlık/Spor
Nesne türlerinin listesini açın
Gıda/Para
Nesne türlerinin listesini açın
Alışveriş yapmak
Nesne türlerinin listesini açın
Güzellik/Tıp
Nesne türlerinin listesini açın
Şehir hizmetleri
Nesne türlerinin listesini açın
Faydalı hizmetler
OrangeSmile.com - Güvenilir araç kiralama ve otel rezervasyon servisi saglayan online tatil rezervasyonu uzmani. Dünya çapinda 25.000'den fazla varis noktasinda 12.000 araç kiralama acentesi ve 900.000 otel yayinliyoruz.
Güvenli Baglanti
Merkez ofis:
Weegschaalstraat 3, Eindhoven
5632 CW, Hollanda
+31 40 40 150 44


Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Hakkımızda
Copyright © 2002 - OrangeSmile Tours B.V. | OrangeSmile.com | Kamer van Koophandel (KvK), The Netherlands No. 17237018