OrangeSmile Tours Dünyanin en iyi yerleri - Seyahat Rehberi
Moğolistan

Moğolistan Doğası - Aktif Dinlenme için Milli Parklar ve Sit Alanları

  Moğolistan’ın batı kesiminde Rusya ve Çin sınırlarında Altai Tavan Bogd Milli Parkı bulunur. Bu parkın sınırları içerisinde gölleri, nehir vadilerini, yüksek dağ ormanlarını ve Kurumların geniş masiflerini görebilirsiniz. Parkın kuzey tarafında Moğolistan’ın en yüksek noktası olan 4,374 metre yüksekliğindeki Khuiten Uul zirvesi bulunur. Bu parkta Dayan Gölü, Khoton Gölü ve Khurgan Gölü gibi birçok büyük göl bulunmaktadır. Güçlü donları ve rüzgarları ile karakterize olan sert iklim, vejetatif mevsimin olağanüstü kısa olmasının sebebidir. Tavan Bogd sadece doğal ortamlarında değil, aynı zamanda antik mimari yapılar ve anıtlarda da zengindir. Manzarası, dağ sporları için mükemmeldir. Ayrıca, nehirlerindeki kanolarda deve gezintileri ve rafting yapmak da mümkündür.
  Moğollar göçebe doğarlar. Mutfağı, ülkenin nüfusunun kültürel makyajı ve yaşam tarzının bir bileşimidir. Moğol mutfağı, parlak özel tatlara sahiptir ve …
Devamını oku
Gurvan Saikhan, Moğolistan’ın en büyük Milli Parkıdır. 1993 yılında kurulmuş ancak alanı 2000 yılında genişletilmiştir. Park, Gobi Çölü’nün kuzey kısmında yer almakta ve adını “Gobi’nin Üç Güzelliği” anlamına gelen topraklarında bulunan Gurvan Saikhan Uul Ridge’den almıştır. Doğu, Orta ve Batı sırtları, Gurvan Saikhan’ın doğu kısmını oluşturur. Parkın geri kalan kısmı bir çöldür, bazı yerler ise barchan kumu ile kaplıdır. Arazide bir Elin-Am kanyonu var. Alt kısmı tüm yıl boyunca buzla kaplıydı ama bugünlerde yaz aylarında eriyor. Dinozor kemiği en şaşırtıcı yer olarak düşünülebilir. Onun yaşı 80 milyar yıl olarak tahmin edilmektedir.
1992 yılında kurulan Khovsgol Milli Parkı, 838.1 bin hektarlık bir alana sahiptir ve gölün içinden akan Egine-gol nehri ve yaylalarının yanı sıra Khovsgol Gölü’nü de kapsamaktadır. Gölün kıyısında uzun yıllar boyunca oluşan kurumuş yumuşak ağaç ile çoğunlukla yaprak döken orman yetişir. Özellikle fotoğraflarda çok güzel görünüyor. Ancak bölgedeki bu çöp yüzünden yangın çıkma olasılığı yüksektir. Şenlik ateşleri sadece özel olarak hazırlanmış alanlarda yakılabilir; Aksi takdirde herhangi bir tersine bir ceza çekecektir. Her misafir onunla birlikte ziyaret için özel izin almalıdır. Bu Park’a girişte verilir. Parkın kendisi bölgelere ayrılmıştır. Bu bölgelere ziyaretler için farklı durumlar atanır. İdareden önceden onay almaksızın girilmesi yasak olan özel korunan yerler vardır. www.orangesmile.com tüm hakları saklıdır.
  Moğollar tarihin en büyüğü olan büyük Moğol imparatorluğunun mirasçılarıdır. İnanılmaz derecede özgürlük seven, eski geleneklerine sadık ve göçebe …
Devamını oku
Khara Us Nur, göllerin eşsiz doğal ekosistemini korumak amacıyla kuruldu. Park, Khovd aimag’in 45 kilometre doğusunda yer alır ve Güneydoğu’da bulunan Jargalant Khairkhan Dağı’nı içerir. Bu dağın eteklerinde çok sayıda kanyon var. Bu bölgedeki iklim keskin bir kıtasal ve çevredeki dağ sırtları nedeniyle, hava kışın aşırı derecede soğuk ve yazın sıcak geçer. Rezervdeki Fauna iki taiga hayvanını birleştirir: ahlak, vaşak ve sincaplar ve bozkır sakinleri: uzun kuyruklu bir sincap, bir Daurian hamsteri ve bir bustard. Büyük Göller Havzası, uluslararası önemi olan bölgelerden biri olarak kabul edilir. Parkın bu kısmı Ramsar Sözleşmesi’nin listesine dahil edildi.
Gorkhi-Terelj Milli Parkı’nın manzarası, dağların Steppe güney yamaçlarını ve sert taiga ile kaplı kuzey yamaçlarını birleştirir. Orman 2.200 metreye kadar yükselir. Burası balds’ın bulunduğu yer. Tecrübeli dağcılar için, tırmanma ekipmanı olmadan bile bu gibi zirvelere tırmanmak zor değildir. Parkta çok sayıda kaya kalıntısı var. Aralarında en popüler olanı “Kaplumbağa Taşı” ve en yüksek derinliği 20 metre olan buzul gölü Hagiin Har denir. Parkın güney kısmında, çocuk oyun alanları, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarının kurulduğu yurt üsleri ile bir turizm sektörü var. Mevcut hizmetlerden biri kiralık bir atı veya deve biniyor.
  Moğolistan eski bir devlettir. Modern ülke, büyük Moğol imparatorluğunun mirasçısıdır. Ülkedeki müzelerin çoğu, en büyük şehir olan Ulaanbaatar’da …
Devamını oku
Onon-Balj Milli Parkı, Moğolistan’ın kuzeydoğusundaki yer almaktadır. Adı, Onon ve Balj nehirlerinden geliyor. Parkın amacı, bölgenin doğal ekosistemini ve Buryatların kültürel mirasını korumaktır. Onon-Balj su kütlelerinde tamen, lenok, nehir levreği ve som balığı vardır. Burada ayrıca ördek ve kuğu gibi göçmen kuşlar için bir uğrak yeri de bulabilirsiniz. Buryat kültürünün eşsizliği ve güzel manzarası (bazı kaynaklara göre, Cengiz Han doğdu) ekolojik turizmin geliştirilmesi ve aktif rekreasyon için elverişli koşulların oluşturulması için mükemmel önkoşullar yaratıyor.
Moğolistan rehberi bölümleri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Moğolistan Şehirlerinde Fantastik Turlar ve Geziler

Referans Bilgiler
Tüm parkların haritası
Moğolistan şehir parkları ve milli parklar
♥   World Heritage Site 'Uvs Nuur Basin' . Haritada   Fotoğraflar
Ülke haritaları Moğolistan haritaları
OrangeSmile.com'da araba kiralama Araba kiralama
Şehirler haritası Moğolistan şehir haritası

Tayland, COVID-19 Politikasını Gevşetiyor

Tayland'daki Yeni Yıl etkinliklerinin bu yıl daha fazla insanı getirmesi muhtemel çünkü herkes karantinalardan ve normal hayata özlem duymaktan bıktı. Tatil sezonu için Pattaya, Krabi veya Phuket'te otel rezervasyonu yapan birçok turist de katılmak istiyor. Şampanya yılbaşı kutlamalarının vazgeçilmez içeceği haline gelirken akıllara alkol tüketimi sorusu geliyor. Hükümet, Yeni Yıl geri sayımı sırasında alkollü içki servisine izin verdi, ancak 1 Ocak 2022'de saat 1'e kadar sadece açık hava kafe ve restoranlarının bunu yapmasına izin verilecek. Bu kural ülke çapında geçerlidir. Oku bunu

28.01.2023

Moğolistan Fotoğraf Galerisi

OrangeSmile.com - Güvenilir araç kiralama ve otel rezervasyon servisi saglayan online tatil rezervasyonu uzmani. Dünya çapinda 25.000'den fazla varis noktasinda 12.000 araç kiralama acentesi ve 900.000 otel yayinliyoruz.
Güvenli Baglanti
Merkez ofis:
Weegschaalstraat 3, Eindhoven
5632 CW, Hollanda
+31 40 40 150 44


Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Hakkımızda
Copyright © 2002 - OrangeSmile Tours B.V. | OrangeSmile.com | Kamer van Koophandel (KvK), The Netherlands No. 17237018