OrangeSmile Tours Dünyanin en iyi yerleri - Seyahat Rehberi
Bolivya

Bolivya için Seyahat İpuçları - Guinness Rekorlar Kitabı'na Layık, Benzersiz Manzaralar

Yungas Yolu

Serimizden “En Muhteşem Dağ Yolları”
  Dünyaca bilinen Ölüm yolu, Bolivya'da. Son derece zor ve tehlikeli bir rota La Paz ve Coroico şehrini birbirine bağlar. Birçok diğer devletlerde görülebilen bu dağ yollarına benzeyen çok dar ve keskin dönüşlü serpantin yollarla doludur. Yaklaşık 70 kilometrelik uzunluğa sahip pist, neredeyse tüm kapsama alanlarından ve koruma duvarlarından yoksundur.
İstatistiklere göre, her yıl yaklaşık 30 ciddi kaza geçiyor. Açılışından bu yana her yıl 100 ila 200 kişi yolda kalıyor. Sık sık kazalar turist otobüsü ve kamyonlarla olur; bu yol dar geçit bölümlerini rahatlıkla aşamaz ve uçurumu kayar. Bu yerlerde ilk dağ yolu 80 yıl önce inşa edilmiştir. Bu işe binlerce Paraguaylı esir katılmıştı. Yıllar geçtikçe pist pek değişmedi. Birçok alanda hala asfalt kaplaması yok, uyarı işaretleri hala söz konusu değil.
Yol, deniz seviyesinden 330 metre yükseklikte başlar ve kademeli olarak 3600 km yüksekliğe yükselir. Konuşulmayan bir kuralla avantaj, tepeye tırmanan araçlara sahip. 1995 yılında Ölüm yolu dünyadaki en tehlikeli yol olarak bilinir. Araba ile binmeyi planlayan gezginler, ulaşım akışının önemli bir bölümünün muazzam kamyonlar ve otobüsler olduğunu dikkate almalıdır. Çok sayıda bisikletçi de durumu zorlaştırıyor. Deneyimsiz sürücüler yağmura neden önermezler. ... Eksiksiz Manzara Derlemesi

Titikaka Gölü

Serimizden “Gezegendeki En Yüksek Dağ Gölleri”
  Titicaca Gölü, muhtemelen dünyanın en ünlü yüksek dağ gölüdür. Göl, Altiplano yüksek platosunda, deniz seviyesinden 3 812 metre yükseklikte bulunmaktadır. Titicaca Gölü aktif buzul eritmenin bir sonucu olarak oluşmuştur. Yaklaşık hesaplamalara göre en az 300 buzul akışı akmaktadır. Gölün maksimum derinliği 304 metre, Titicaca Gölü yeryüzünde en yüksek seyrüseferli göldür. Ketschua kabilesinin yerlileri göle isim vermişlerdir. Kelimenin tam anlamıyla, adı orijinal dilden 'Steinpuma' olarak tercüme edebilir.
Bu ismin anlamını anlamak için kuşun bakış açısıyla göle bakmanız gerekir. Anahatları gerçekten puma silüeti hatırlatıyor. Titicaca birkaç yıldır birçok kâşif ve kâşifleri cezbetmektedir. Birçok turist bu bölgeyi ziyaret ederek eşsiz doğanın tadını çıkarıyor. Diğerleri Inkashatz hakkındaki gizemli efsanelerden çıkarılır. Eski efsanelere göre, Inkas göl katında 2 tondan fazla altını gizledi. Şimdiye kadar, araştırmacılar güzel efsaneye maddi bir teyit bulamadılar.
Bilim adamları gölün milyonlarca yıl önce okyanusun bir parçası olduğunu keşfetti. Tektonik değişimler sırasında okyanusun bir kısmı tam anlamıyla 3 750 metre yüksekliğe kaldırıldı. Yüksek dağ gölü oluşumunun bu teorisi, daha ileri arkeolojik araştırmalara yeni sebepler getirmektedir. 2000 yılında dalgıçlar, antik taş duvarın bir bölümünü ve kaldırımın yanı sıra heykel bölümlerini ve göl katındaki dev taş terasını keşfetti. İlk uyarlamaya göre, bu unsurlar mitolojik Vanaku şehrine aitti. ... Eksiksiz Manzara Derlemesi

Salar de Uyuni Gölü

Serimizden “Dünyadaki En Gerçeküstü Yerler”
  Bolivya, dünyadaki en büyük tuz gölü olan Salar de Uyuni'ye ev sahipliği yapmaktadır. Salar de Uyuni, yüzölçümü 12.000 km2'dir. Tuz düzlemi genellikle kurutulur. Yüzeyi çok güzel ve yapılandırılmış manzara oluşturan tuz kristalleri tabakası ile kaplıdır. Yağmur mevsimi çölde başladığında her şey değişir. Büyük tuz gölü yüzeyinde ince bir su tabakası oluşur ve bu da onu ideal temiz ayna haline getirir.
Bu dönemde tuz gölü ile ufuk arasındaki sınır tamamen anlamıyor. Çölün ortasında biri gerçeklik hissini tamamen kaybedebilir. Bilim adamları, Salar de Uyuni'nin, okyanus anakaradan kaybolmaya başlayınca, 10 milyon yıl önce oluştuğuna inanıyor. İlk bakışta cansız tuz gölü birçok sırları var. Zarif pembe flamingoların favori evi olarak uzun yıllar kullanılmaktadır. Bundan birkaç on yıl sonra, sanayi ve inşaat amaçları için kullanılan tuz kazanıldı.
Sıradan kolayca ulaşılabilen birçok turist için kurulmuş rahat oteller vardı. Tuz blokları, onları inşa etmek için ana yapı malzemesi olarak kullanılıyordu. Bu tür otelde kalış unutulmaz olacak. Bu, solunum yolu hastalıklarının etkili profilaksisini ve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlayan özel mikro iklim yaratır. Salar de Uyuni'deki ilk otel, 1995 yılında konuklarını ağırladı. O zamandan beri eşsiz doğal manzara, aktif ve alışılmadık rekreasyon takipçileri tarafından çok popüler. ... Eksiksiz Manzara Derlemesi

Titicaca Gölü'ndeki Adalar

Serimizden “Çoğu Turistik Noktadan Daha Renkli Olan Köyler ve Kuytu Köşeler”
  Peru'daki Titicaca Gölü uzun yıllar araştırmacılardan ve yolcuların ilgisini çekmektedir. Bilim adamları milyonlarca yıl önce bugün büyüklüğünü etkileyen bu pitoresk gölün bir deniz olduğunu inandıkça. Şimdi bile, suları nadir bulunan deniz balıkları ve köpekbalerleri tarafından yaşanıyor. Gölün ilginç bir özelliği kayan adacıklardır. Uros Kızılderilileri bu yerlerde yüzlerce yıldır yaşar. Yaşam biçimini ve kültürünü tanımak, birçok yolcunun hedefidir. Şaşırtıcı yüzer adalara bir ziyaret, geçmişe gerçek bir yolculuk olabilir.
Uros Kızılderilileri, Incas'a karşı savaş sırasında tarih öncesi dönemde gölde yapay adalar inşa etmeye başladı. Düşman Inca onları karadan çıkardı. Sonunda, Uros sert hayata adapte oldu ve oldukça başarılı ve rahat bir şekilde var oldu. Şimdi bile, yerlerini başka bir çevreye değiştirmeyi kabul etmiyorlar. Kızılderililer kurak sazların inanılmaz adalarını inşa ettiler; bu da ev yapımında ana yapı malzemesidir.
Yüzlerce yıl önce olduğu gibi, yerlilerin ana faaliyetleri avcılık ve balık avlama. Şaşırtıcı bir şekilde, bu tür zor koşullarda, basit bazı tarım biçimleriyle uğraşmaktadırlar. Uros Kızılderililerinin birçok adası turistler tarafından ziyaret edilebilir. Ancak, çoğu gezgin, en uzak ve otantik adalara ulaşmayı başaramaz. Bu yalnızca deneyimli bir rehber eşliğinde yapılabilir. Titicaca Gölü'ndeki yerli halkın zanaat gelenekleri ile tanışıklığı inanılmaz derecede şaşırtıcı olacak. ... Eksiksiz Manzara Derlemesi

Sucre Antik Kenti

Serimizden “Güney Amerikadaki Ünlü Unesco Bölgeleri”
  Tarihi yerler boyunca yürüyen hayranlar kesinlikle Bolivya'daki antik Sucre şehrini ziyaret etmek zorundalar. Başlıca özelliği, sömürge dönemine dayanan bir dizi hayatta kalan anıt. Bazıları kentin kuruluşundan sonraki ilk yıllarda inşa edilmiştir. Şehrin kuruluş tarihi 30 Kasım 1538'dir. Başlangıçta Chuquisaca olarak anılmıştır. 1825 yılında bugünkü adını almıştır. Bugün görülebilen tarihi binaların önemli bir kısmı 17. yüzyılın ilk yarısında yapılmıştır.
O zaman, gümüş madenlerinin aktif gelişimi şehre yakın bir yerde yapıldı. Birçok yerel sakin, bütün paralarını lüks sarayların yapımına yatırdı. O dönemde en görkemli kiliseler ve manastırlar inşa edildi. Büyük dekorasyonları bu günlerde bile büyüleye devam ediyor. Sucre Katedrali, şehrin en önemli cazibe merkezleri arasında yer alır. Burada en büyük ve en heybetli yapılardan biri.
En ilginç anıtlardan biri, Yüksek Mahkemenin kurulmasıdır. Çeşitli heykeller ile pitoresk düzenlenmiş bir bahçe ile çevrilidir. La Merced kilisesi ve La Recoleta manastırı, dini anıtlar arasında dikkati çekmektedir. Valiliğe bağlı Chuquisaca Bölümü işletme olanaklarından uzak duruyor. Sucre şehrindeki her tarihi yapı, mimarinin benzersiz bir anıtıdır. Tüm binalar, özel mimari unsurlarla benzersiz bir tarzda inşa edildi. 20. yüzyılın başında inşa edilen Gran Mariscal de Ayacucho Tiyatrosu, daha yakın tarihsel anıtlar arasında ön plana çıkıyor. ... Eksiksiz Manzara Derlemesi

Noel Kempff Mercado Ulusal Parkı

Serimizden “Güney Amerikadaki Ünlü Unesco Bölgeleri”
  Doğal cazibe merkezleri sevenler, Noel Kempff Mercado Ulusal Parkı'nda yürüyerek çok fazla izlenim elde edecek. Brezilya sınırındaki Bolivya'nın doğu kesiminde yer alır. Park alanı 16 000 km²'den biraz daha düşüktür. Park, çeşitli peyzajlara sahiptir. Derin kanyonlar, geniş ovalar ve her zaman yeşil olan Amazon ormanlarıyla kayalık alanlar vardır.
Kanal yapısı birkaç güzel şelale içeren Guapore Nehri'dir. Bu nehir 250'den fazla balık türüne ev sahipliği yapar ve bunların 25'i dünyanın herhangi bir yerinde bulunmaz. Parktaki en büyük şelale Arcoiris denir. Yüksekliği yaklaşık 50 metre. Bu şelale, gökkuşağının üzerine kurulduğu güneşli bir günde eğlenmek hoşunuza gidecek. Bu şaşırtıcı doğal yerleri ziyaret eden ilk araştırmacılardan biri, İngiliz gezgin Percival Harrison Fawcett idi. 1908'de bu araziyi araştırmaya başladı. Olağandışı kayalık yerkabuğu ve bozulmamış yağmur ormanları orada bilim insanları çekti.
Park Noel Kempff Mercado Ulusal Parkı'nın bulunduğu bölge gerçekten benzersizdir. Son iki bin yıldır insandan neredeyse etkilenmemiş. Bugün bile park etrafındaki turlar, yalnızca benzersiz flora ve faunayı korumakla görevli eğitimli rehberlerin eşliğinde gerçekleştiriliyor. Parkta dolaşırken kuşları izlemek çok uygun. Burada 600'den fazla canlı yaşamaktadır ve bir takım bitki çeşitleri 4 000'den fazladır. ... Eksiksiz Manzara Derlemesi

Bolivya’nın Tüm Eşsiz Kent Simgeleri Haritada

Bolivya’nın Şehirlerinde Fantastik Turlar ve Geziler

Ülke haritaları Bolivya haritaları
OrangeSmile.com'da araba kiralama Araba kiralama
Şehirler haritası Bolivya şehir haritası

Tayland, COVID-19 Politikasını Gevşetiyor

Tayland'daki Yeni Yıl etkinliklerinin bu yıl daha fazla insanı getirmesi muhtemel çünkü herkes karantinalardan ve normal hayata özlem duymaktan bıktı. Tatil sezonu için Pattaya, Krabi veya Phuket'te otel rezervasyonu yapan birçok turist de katılmak istiyor. Şampanya yılbaşı kutlamalarının vazgeçilmez içeceği haline gelirken akıllara alkol tüketimi sorusu geliyor. Hükümet, Yeni Yıl geri sayımı sırasında alkollü içki servisine izin verdi, ancak 1 Ocak 2022'de saat 1'e kadar sadece açık hava kafe ve restoranlarının bunu yapmasına izin verilecek. Bu kural ülke çapında geçerlidir. Oku bunu

26.02.2024

Bolivya’nın Kent Simgeleri Fotoğraf Galerisi

Bolivya Bölgeleri için Gezi İpuçları

La Paz
Şehrin hemen yakınında, Ay Vadisi olarak bilinen eşsiz bir doğal alan var. Bu yerlerde gerçek ay manzaraları arasında yürüyebilirsiniz, bölge kesinlikle ıssız, ana süslemeleri tuhaf taş oluşumları. Araştırmacılar, milyonlarca yıl önce bu dünya dışı vadinin oluşumuna volkanik faaliyetin katkıda bulunduğuna inanıyor. Bazı taş oluşumlar oldukça uyumlu görünüyor, birçok doğal heykel bile isimler aldı. Olağandışı eğlencenin hayranları kesinlikle 2014 … Devamını Oku
OrangeSmile.com - Güvenilir araç kiralama ve otel rezervasyon servisi saglayan online tatil rezervasyonu uzmani. Dünya çapinda 25.000'den fazla varis noktasinda 12.000 araç kiralama acentesi ve 900.000 otel yayinliyoruz.
Güvenli Baglanti
Merkez ofis:
Weegschaalstraat 3, Eindhoven
5632 CW, Hollanda
+31 40 40 150 44


Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | Hakkımızda
Copyright © 2002 - OrangeSmile Tours B.V. | OrangeSmile.com | Kamer van Koophandel (KvK), The Netherlands No. 17237018